[Cafe Kryzys] TTIP: w stronę dyktatury. Wielgosz, Świetlik

Cafe Kryzys zaprasza na spotkanie z Przemysławem Wielgoszem i Marią Świetlik wokół natury i potencjalnych konsekwencji wdrożenia neoliberalnej umowy TTIP. Niedziela 5.06, godz. 17:00
 
Pamiętasz wygraną walkę rolników Żurawlowa z koncernem Chevron? Przeszkadzałaby Ci ubojnia firmy Smithfield w okolicach przedszkola Twoich dzieci? Nie podobają ci się korporacyjne wieżowce w miejscu okolicznego parku? Zapomnij o słowie ‘sprzeciw’ – w historii tego świata nie wynaleziono lepszego narzędzia do dyscyplinowania władz, niż międzynarodowe porozumienie TTIP. Odkąd ‘kara’ za każdą publiczną niezgodę na plany korporacji będzie wyższa niż budżet niejednej dzielnicy, żadna partia nie stanie po stronie ludzi.
 
Prawa pracy, standardy żywności, ochrona środowiska, wpływ na decyzje władz publicznych – kluczowe zdobycze społeczne w Europie to efekt nieustannych, trudnych walk wielu organizacji związkowych, ekologicznych, lokatorskich itp. Kolejne władze krajowe i lokalne dokonują ataków na nasze prawa, spotykając się niekiedy ze skutecznym oporem. Tymczasem ambicje polskich anty-socjalnych watażków wesprzeć zamierza właśnie TTIP. Umowa ta, negocjowana przez największe korporacje po obu stronach oceanu, cofa nasze walki o sto lat, do okresu „wolnej amerykanki” i najostrzejszych form wyzysku.
 
Transantlancycki wiatr w żagle neoliberałów od Balcerowicza po Korwina-Mikke spotyka się jednak z coraz większą ścianą oporu. Ostatni przeciek kompromitujących dokumentów negocjacyjnych (http://tinyurl.com/swietlik-TTIP-Leaks) sprawił, że wiele europejskich rządów zadeklarowało sprzeciw wobec umowy. Nasz minister rozwoju w nowym, „prospołecznym” rządzie, Mateusz Morawiecki, podkreśla tymczasem uparcie, że „Polska jest za przyjęciem najostrzejszej formy TTIP”.
 
Kto właściwie negocjuje umowę TTIP? Czym grozi „kolonialne” podejście rządu wobec największych korporacji z USA i UE? W końcu, skoro protoplasta TTIP – umowa NAFTA między USA, Meksykiem i Kanadą – stał się bezpośrednią przyczyną powstania ruchu Zapatystów, powinniśmy także zapytać: jak wyobrażamy sobie społeczną alternatywę dla TTIP, która wzmocni i poszerzy zdobycze socjalne po obu stronach oceanu?
Zapraszamy na spotkanie z Marią Świetlik i Przemkiem Wielgoszem. Niedziela 5.06, godz. 17:00