Syrena zagrożona dziką eksmisją!

Syrena zagrożona dziką eksmisją!

Kilka dni temu zostaliśmy poinformowani o tym, że odbywa się rekrutacja grupy bandytów mających przeprowadzić siłowe wyrzucenie nas z domu. Planowanie napaści potwierdziło kilka niezależnych źródeł. Środowisko, z którego rekrutowani są “wykonawcy” to warszawski półświatek, a oferowana stawka za dokonanie dzikiej eksmisji jest bardzo wysoka. Przeciwko Syrenie nie toczy się żadne postępowanie sądowe, a nasza obecność w budynku, jako posiadaczy samoistnych, jest legalna. “Eksmisja” ma odbyć się z pominięciem prawa, metodami czyścicieli kamienic – brutalną przemocą.

Syrena powstała 9 lat temu w reakcji na zamordowanie aktywistki lokatorskiej – Jolanty Brzeskiej. Od początku walczyliśmy z terrorem deweloperów, więc i teraz nie boimy się i jesteśmy przygotowani. Przez lata naszej działalności wielokrotnie konfrontowaliśmy się z kamienicznikami, ich prywatnymi bojówkami czy członkami skrajnej prawicy – zawsze wychodząc z tego obronną ręką.

Zamieszkiwana przez nas kamienica, zreprywatyzowana w 2007 roku, częściowo jest własnością firmy Euro-Trademex. Przedsiębiorstwo należy do Elżbiety, Andrzeja i Igora Sawczuków. Firma zajmuje się skupowaniem zreprywatyzowanych budynków – niejednokrotnie wraz z lokatorami – i budowaniem w ich miejscu luksusowych willi i apartamentów. Działania właścicieli opierają się na typowych technikach stosowanych przez czyścicieli kamienic. Mieliśmy okazje wielokrotnie doświadczać tych metod, tak jak lokatorzy zamieszkujący budynek przed nami oraz pozostałe osoby, które zostały kupione przez Sawczuków “w pakiecie” z nieruchomościami (np. w Zakopanem, gdzie również prowadzą swoją czyścicielską działalność).

Po przejęciu kamienicy Euro Trademex rozpoczął jej czyszczenie z lokatorów. Obejmowało ono szereg metod opisanych później jako nękanie lokatorów (w art. 191 kk paragraf 1a), m.in.: odcięcie dostępu do mediów, w tym prądu i bieżącej wody, zaprzestanie wywozu śmieci, defraudacje wpłat lokatorów należnych spółkom miejskim (które spowodowało zadłużenie wspólnoty mieszkaniowej), wreszcie podpalenie dachu kamienicy. Te działania doprowadziły ostatnich lokatorów do wyprowadzki w 2010.

Opuszczona przez lokatorów kamienica niszczeje, dewastowana przez szabrowników, którym nic nie utrudnia dostępu do otwartego budynku [2]. To kolejna taktyka kamieniczników, którzy na miejscu Syreny planowali budowę luksusowego apartamentowca z podziemnym garażem. Po zajęciu budynku w 2011 roku, udało się nam odnowić zniszczoną przestrzeń, tchnąć w nią życie i wpisać do rejestru zabytków.

Wiemy już, że Sawczukowie nie mają skrupułów, gdy w grę wchodzi pomnożenie własnego kapitału. To daje nam podstawę by sądzić, że właściciele Euro-Trademexu zdolni są do innych nielegalnych i bardziej brutalnych praktyk, aby odzyskać atrakcyjną działkę w centrum miasta. W okolicy ceny nieruchomości idą w górę, a liczne kamienice oczyszczone z lokatorów zmieniane są w luksusowe apartamentowce (np. Wilcza 17, Wilcza 14B, Hoża 40, Hoża 50).

Syrena wkracza w 10-ty rok działalności. Przez te wszystkie lata włożyliśmy mnóstwo pracy, by miejsce to mogło służyć różnym inicjatywom kulturalnym, ruchom społecznym i lokalnej społeczności. Setki osób przyczyniło się do rozwoju tego miejsca, czyniąc z Syreny ośrodek wielu walk społecznych na różnych frontach. Syrena to nie tylko nasz dom, ale przede wszystkim społeczność, która, gdy zajdzie potrzeba, stanie w obronie swojego dorobku. Każda przemoc wymierzona w mieszkańców Syreny będzie zamachem na społeczne inicjatywy funkcjonujące w przestrzeni skłotu. Każda próba siłowego wyrzucenia nas z domu spotka się z konsekwencjami. Wysyłamy jasny przekaz – wyciągając łapy po Syrenę ściągasz na siebie kłopoty!

PS. Udostępniajcie tekst, bo to, na czym im zależy, to utajenie ich działań.

1] http://www.gdzieindziej.eu/2013/12/wilcza-30-klimat-przed-syrena/?fbclid=IwAR3VA8Xe85305HYZ1M4bwrUd9oaSDQOPO9gT7V_Ug0cDjsKEwB4dDb_i7cE
[2]https://web.archive.org/web/20160123121651/http://zw.com.pl/artykul/406472,550931.html

One comment

  • Mogłoby się wydawać, że ktoś kto nie uznaje prawa własności i łamie prawo właściciela do dysponowania swoją nieruchomością jest ekstremistą i radykałem. Niektórzy najwyraźniej nie dostrzegają swojego radykalizmu podczas gdy skłonni sa wypominać radykalizm innym. Ciekawe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *