Reclaim the Fields: Przejmij kontrolę nad produkcją żywności

Jeśli żywność naturalna jest kosztowna, staje się produktem luksusowym i tylko bogaci ludzie mogą sobie na nią pozwolić. Żywność naturalna musi być dostępna lokalnie, w rozsądnej cenie”.

Masanobu Fukuoka, The One-Straw Revolution

Światowy system żywnościowy zawodzi. Wysokie ceny produktów, spekulacje, pustynie żywnościowe i niedostępność produktów lokalnych to tylko kilka problemów, które tego dowodzą. Polityka światowa prowadzona jest pod dyktando ponadnarodowych korporacji, co doprowadziło do zatrważającego ubóstwa, głodu, przymusowych wysiedleń i masowych informacji o kolejnych kryzysach. W interesie rządów oraz prywatnych inwestorów leży utwierdzanie nas w przekonaniu, że ten czarny scenariusz to jedyna i najsłuszniejsza opcja.

Czy tak jest naprawdę? Jakie mamy alternatywy?

RTF1

Zapraszamy na spotkanie poświęcone działalności sieci radykalnych projektów ekologicznych –Reclaim the Fields, podczas którego podejmiemy się dyskusji na temat walki o odzyskiwanie ziemi z rynku i sprzeciwie wobec spekulacjom gruntami i żywnością.

Inny model jest możliwy. Powrót do rolnictwa małoobszarowego, produkcja odpowiadająca realnym potrzebom, zmiana w podejściu do urbanizacji i współpraca ze społecznością lokalną nie muszą być pustymi słowami – to się dzieje naprawdę, tuż obok nas.

Francja – około 200 aktywistów, przy silnym wsparciu miejscowych rolników, okupuje teren tzw. la ZAD w Notre-Dame-des-Landes, na którym miało powstać lotnisko niszczące tereny należące do kilku wsi.

Anglia – grupa aktywistów zajęła pole oraz fragment sławnego Forest of Dean we wsi Yorkley. Rozwijają się pod kątem inżynierii: technologie energii odnawialnej (mini elektrownie słoneczne), hydrauliki (pompy grawitacyjne), budowy pieców, budowy schronień (jurty, bendery).

Austria – Kolektyw SoliLa! zajmuje się uprawą i dystrybucją warzyw na przedmieściach Wiednia. W 2014 roku wyprodukowanymi warzywami byli w stanie odpowiedzieć na potrzeby swoje, dwóch house projektów, dwóch wolnych sklepów i oddolnie zorganizowanej kawiarni.

Do sieci przejętych terenów w Reclaim the Fields należą dziesiątki kolektywów z całej Europy. Nadszedł czas na odzyskiwanie ziemi w Polsce!

Powrót do ziemi
Reclaim the Fields
Przejmij kontrolę nad produkcją żywności

14 marca 2015
godz. 16:00
U Bodzia – infokiosk
Skłot Syrena, Wilcza 30

Program spotkania

reclaim the fields