8 Postulatów Zgromadzenia na Radzie Miasta
Władze Warszawy nie pojawiły się na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta poświęconej reprywatyzacji we wtorek 17 maja 2016 r. Obecne na niej lewicowe i anarchistyczne organizacje społeczne oraz osoby niezrzeszone przejęły obrady, traktując to jako okazję do historycznej próby wypracowania wspólnych postulatów dot. reprywatyzacji i warszawskiej polityki mieszkaniowej. Zwołano Tymczasowe Zgromadzenie Ludowe, w ramach którego grupy lokatorskie i skłoterskie wspólnym głosem zaproponowały osiem postulatów. Zostały one następnie zaakceptowane przez inne obecne organizacje (partia Razem i Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza poprosiły o czas na podjęcie konsensualnej decyzji w ramach swoich grup).
8 Postulatów postawionych przez Tymczasowe Zgromadzenie Ludowe na radzie Warszawy dnia 17.05.2016.
-
Natychmiast odwołać osoby odpowiedzialne za politykę mieszkaniową i reprywatyzację w Warszawie: Bajko, Krettek, Mrygoń, Jóźwiak.
-
Powołać niezależny komitet społeczny ds. warszawskiej reprywatyzacji i polityki mieszkaniowej (dalej: NKS- Niezależny Komitet Społeczny).
-
Natychmiast wstrzymać podpisywanie zwrotów w toku reprywatyzacji
oraz wprowadzić moratorium na eksmisje do czasu przedstawienia
i wdrożenia programu antykryzysowego przez NKS. -
Zweryfikować wszystkie dotychczasowe zwroty, przy możliwości pełnego uczestnictwa przedstawicieli NKS. Ukarać winnych nieprawidłowości i w razie potrzeby zrekomunalizować grunty uzyskane na drodze oszustwa i nie odsprzedane jeszcze innym podmiotom.
-
Sprawiedliwie zadośćuczynić za wszystkie krzywdy wyrządzone dotychczas lokatorom przekazanym w prywatne ręce w toku reprywatyzacji.
-
Wycofać się z podwyżek czynszów w mieszkaniach komunalnych
i socjalnych od 2008 roku plus bezwarunkowo anulować potężne długi spowodowane tymi podwyżkami -
Godnie upamiętnić zamordowaną działaczkę lokatorską Jolantę Brzeską i wypłacić sprawiedliwe zadośćuczynienie jej córce Magdzie Brzeskiej.
-
Uchwalić obywatelski projekt uchwały o prawach lokatorów w reprywatyzowanych budynkach przygotowany przez Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej.
Po burzliwej dyskusji zgromadzenie wstrzymało się z podjęciem apelu o referendum ws. odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz ze względów organizacyjnych. Najbardziej palącą potrzebą jest wypracowanie narzędzi organizacyjnych, które przełożą się na wprowadzenie w życie postulatów. Trzeba wyciągnąć Warszawę z kryzysu reprywatyzacji i „wolnej amerykanki” mieszkaniowej, gdzie władze wyzbywają się kolejnych instrumentów wpływu na grabieżcze zapędy biznesu. Samo poważne przygotowanie referendum pochłonęłoby zbyt dużo energii, którą należy włożyć w wytwarzanie wspomnianych narzędzi. Zarazem, zmiana władzy nie gwarantuje zmiany polityki mieszkaniowej i powstrzymania grabieży miasta, dopóki najróżniejsze ugrupowania lokatorskie, pracownicze, lewicowe i anarchistyczne nie zjednoczą się wokół konkretnych postulatów na rzecz odwrócenia kryzysu. Jednocześnie, w wypadku nie podjęcia żadnych kroków na rzecz spełnienia postulatów i / lub podjęcia represji wobec którejkolwiek z organizacji sygnującej powyższe postulaty, zgromadzenie zastrzegło, że ponownie rozpatrzy postulat na rzecz referendum ws. odwołania prezydent Warszawy.
8 postulatów podpisały wszystkie warszawskie organizacje lokatorskie:
w imieniu Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów: Piotr Ciszewski
w imieniu Komitetu Obrony Lokatorów: Marek Jasiński
w imieniu Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej i Ruchu Sprawiedliwości Społecznej: Agata Nosal-Ikonowicz, Piotr Ikonowicz, Beata Kordasiewicz, Alicja Strunewska
w imieniu Kolektywu Syrena: Antoni Wiesztort, Julia Strzemińska, Maria Burza
w imieniu Komitetu Obrony Praw Lokatorów: Jakub Żaczek
a także organizacje wspierające:
Okręg Warszawski Partii Razem
w imieniu Pracowniczej Demokracji: Filip Ilkowski, Andrzej Żebrowski, Michał Wysocki
w imieniu Partii Zielonych: Mateusz Urban
oraz w imieniu własnym: Justyna Samolińska, Katarzyna Murawska, Marek Matczak, Piotr Grzeszyk, Andrzej Krystyniak, Barbara Dąbek, Weronika Samolińska, Rafał Czerski i wiele innych (nazwiska nieczytelne)