Magda Qandil o katastrofie w Jarmuku
Jarmuk, obóz dla uchodźców palestyńskich w Damaszku w Syrii, przykuł uwagę świata w momencie, gdy 1kwietnia 2015 roku część obozu została zajęta przez tak zwane Państwo Islamskie.
Posłuchaj Magdy Qandil na antenie radia Tok FM o sytuacji Jarmuku w Syrii: http://audycje.tokfm.pl/odcinek/24818
W Londynie, Warszawie, Rzymie i Berlinie aktywiści i aktywistki zbierają się, by wezwać społeczność międzynarodową do natychmiastowego podjęcia działań w celu ochrony bezbronnych cywilów z Jarmuku.
Atak IS dramatycznie pogarsza sytuację mieszkańców i mieszkanek w Jarmuku, którzy już od dwóch lat walczą o przetrwanie, żyjąc w oblężeniu utrzymywanym przez syryjski reżym. W Jarmuku mieszka obecnie 18 tysięcy cywilów, w tym około 3500 dzieci. Od dwóch lat reżym syryjski blokuje możliwość dostarczania do obozu jakiejkolwiek pomocy humanitarnej, w tym żywności i leków.
Blokada zmusiła mieszkańców do jedzenia kotów i psów. Oblężeni zmuszeni są także zbierać trawy i mlecze oraz przygotowywać „zupy” z wody zmieszanej z przyprawami, aby wyżywić swoje dzieci. Amnesty International podaje, że w obozie zmarło już z głodu i z braku odpowiedniej pomocy medycznej co najmniej 194 osób. Cywile w Jarmuk pozostają bez wody pitnej już od września 2014 roku, zgłoszono również przypadki anemii oraz żółtaczki u dzieci.
Mieszkańcy Jarmuku narażeni są również na wyzysk i przemoc ze strony bojowników opozycji syryjskiej. Działacze humanitarni i medialni aktywiści padają ofiarą zamachów dokonanych przez nieznane ugrupowania. Pracownicy humanitarni i aktywiści giną zabijani przez nieznanych sprawców, od kul reżymowych snajperów, podczas tortur w rządowych więzieniach.
Wkroczenie tak zwanego Państwa Islamskiego do Jarmuku 1 kwietnia 2015 pogorszyło i tak już fatalną sytuację humanitarną w obozie. Cywile giną od kul snajperów i w bombardowaniach. Obecnie zarówno reżym jak i siły ISIS blokują dostęp pomocy humanitarnej do obozu. W reakcji na atak ISIS siły rządowe zrzuciły na Jarmuk 25 bomb beczkowych, z których jedna uderzyła w ostatni funkcjonujący szpital w obozie (Szpital Palestyna), raniąc sześcioro pracujących tam wolontariuszy.
W odpowiedzi na wezwanie aktywistów z Jarmuku, działacze i działaczki z różnych krajów świata, niezależni od jakichkolwiek organizacji czy grup, przypominają społeczności międzynarodowej o jej odpowiedzialności za ochronę społeczności uchodźców palestyńskich. Uchodźców, którym od czasu wygnania z własnych domów w 1948 nieustannie odmawia się prawa powrotu do Palestyny.
Żądamy by wszystkie podmioty mające w swoich mandatach odpowiedzialność wobec społeczności palestyńskiej w Syrii – w tym władze Syrii, władze Autonomii Palestyńskiej / Organizacja Wyzwolenia Palestyny, UNHCR (Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, UNRWA (Agenda ONZ ds. Pomocy Uchodźcom z Palestyny na Bliskim Wschodzie), ICRC (Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża) czy choćby Unia Europejska – zapewniły:
* natychmiastowe i całkowite zniesienie oblężenia Jarmuku
* możliwość natychmiastowego bezpiecznego wyjścia z Jarmuku dla osób chorych i rannych
* natychmiastowe dopuszczenie dostaw wody, żywności i leków do Jarmuku
* natychmiastowe bezpieczne opuszczenie Jarmuku przez obrońców praw człowieka i innych działaczy, których życie jest zagrożone;
Demonstracja solidarnościowa w Warszawie odbędzie się dziś, 14 kwietnia, o godzinie 19.30 pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.
Palestinian Network of Civil Society in Syria-Shaml (regularne informacje z Jarmuku): https://www.facebook.com/pages/Palestinian-Network-of-Civil-Society-in-Syria-Shaml/1125668690792277
Syria: Barrel bombs and sniper attacks compound misery of civilians besieged in Yarmouk (Amnesty International, 8 April 2015): https://www.amnesty.org/en/articles/news/2015/04/syria-barrel-bombs-and-sniper-attacks-compound-misery-of-civilians-besieged-in-yarmouk/
Inside Yarmouk: Life under siege (dane zebrane przez Amnesty International, 9 kwietnia 2015): http://www.amnesty.org.uk/yarmouk-camp-starvation-siege-syria#.VStY-YakqrU
Syria conflict: Huge suffering in Yarmouk, activist says (8 kwietnia 2015): http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-32222679