Ratusz na bruk – dość wyzysku lokatorów!

Przyjdź na sesję rady miasta: czwartek 16.11 od 16:00, Pałac Kultury, 4. piętro

Nawet najgłośniejsze afery reprywatyzacyjne nie zmieniły kursu anty-społecznej polityki ratusza wymierzonej w lokatorów i szerzej – we wszystkich ludzi skazanych na wysokie koszty mieszkania w Warszawie. Wpędzanie w długi i wysiedlenia, zagrożenie reprywatyzacją, zabójcze koszty ogrzewania: LOKATORZY ŻĄDAJĄ GRUNTOWNYCH ZMIAN TERAZ!

CZEMU musimy protestować:

DŁUG: Anty-społeczna polityka władz sprawiła, że prawie co drugi lokator komunalny został wpędzony w długi. Zadłużenie warszawskich lokatorów jest wyjątkiem w skali kraju – w sumie sięga niemal pół miliarda złotych. Wiele osób tonie w długach po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tys. zł. Ratusz winę za taki stan zwala na lokatorów, „darmozjadów”. Największym darmozjadem jednak jest sam ratusz – drastyczne podwyżki czynszów jeszcze w 2008 roku, plus czynsze karne dla najuboższych tj. „podatek od biedy” zgromadziły pieniądze, które przejadła garstka elit od reprywatyzacji – władze przekazały im ‘odszkodowania’ w wysokości ponad 1 miliarda złotych. Organizacje lokatorskie od dawna wskazują, że dług z ‘podatku od biedy’ jest nielegalny – tę krytykę poparł Rzecznik Praw Obywatelskich i podał ratusz do sądu. Nie możemy czekać na sądy, bo każdy dzień życia z długiem to dramat. Nie możemy płacić za kryzys wywołany przez władze. DOŚĆ HARACZU! ANULOWAĆ NIELEGALNE DŁUGI I ODDAĆ PIENIĄDZE ZMUSZONYM DO ICH SPŁACANIA TERAZ!

ZABÓJCZE KOSZTY OGRZEWANIA: Co czwarta rodzina lokatorska nie ma dostępu do ogrzewania centralnego – to 20 tysięcy gospodarstw, w tym ponad 60 procent osób z lokali socjalnych. Najbiedniejsi płacą najwięcej: ogrzewanie prądem kosztuje 4 razy więcej niż centralne. Aby dostać przydział lokalu z gminy trzeba być osobą ubogą. Ratusz proponuje obniżkę czynszu w takich lokalach bez CO o 20 procent. Za to realny koszt życia w takim mieszkaniu zimą wzrasta od 300 do 1600 procent względem formalnego czynszu. Ludzie muszą zimą oszczędzać na lekach, chorują częściej i wybierają: czy zapłacić za czynsz, czy za jedzenie? Dość tego. Ratusz latami znajdował sposoby na to aby rozdawać miliardy elitom – czas zadbać o dziesiątki tysięcy lokatorów! ŻĄDAMY DOPŁAT WYRÓWNAWCZYCH W LOKALACH BEZ CENTRALNEGO!

REPRYWATYZACJA: Niemal 50 tysięcy rodzin lokatorskich przekazano wbrew ich woli niczym worki kartofli w prywatne ręce. Prywaciarze z zasady drastycznie podnoszą czynsze, często starają się pozbyć lokatorów nękając ich przez odcinanie mediów lub fizyczne szykany. Mimo kompromitacji władz, ujawnienia mafijnych powiązań, ratusz wciąż oddaje kamienice w prywatne ręce. Ratusz deklaruje „pomoc” zreprywatyzowanym ludziom ale ma się to nijak do realnej skali problemu: dramatycznego zadłużenia i niszczenia zasobu mieszkań komunalnych. Dość pozornych ruchów. NAPRAWIĆ KRZYWDY REPRYWATYZACJI: ŻĄDAMY ODDŁUŻENIA I GWARANCJI POWROTU DO ZASOBU GMINY!

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *