Izraelski eksport: Okupacja i strategie ochrony globalnego kapitalizmu

SPOTKANIE z Jeffem Halperem

Niedziela, 15 listopada 

godz. 17:00

„u Bodzia”

Syrena, ul. Wilcza 30

dyskusję poprowadzi Ala Qandil

Po spotkaniu 10 minut poświęcimy na prezentację FFIPP czyli Edukacyjnej Sieci na Rzecz Praw Człowieka w Palestynie i Izraelu. FFIPP jest to organizacja, która proponuje studentom wszelkich kierunków 5-tygodniowe wyjazdy do Izraela i Palestyny podczas, których mają oni okazję szczegółowo zapoznać się z panującą tam sytuacją polityczną i społęczną oraz odbyć praktyki w jednej w pracujących na miejscu organizacji pozarządowych. Pośród tych organizacji jest także ICAHD, współprowadzony przez Jeffa Halpera. Po powrocie, studenci najczęściej angażują się w lokalne działania na rzecz rozpowszechniania wiedzy o izraelskiej okupacji.

Izraelski eksport: Okupacja i strategie ochrony globalnego kapitalizmu

spotkanie w języku angielskim z tłumaczeniem na polski

okupacja to biznes

Jeff Halper jest dyrektorem Izraelskiego Komitetu Przeciwko Wyburzeniom Domów (The Israeli Committee Against House Demolitions) oraz autorem publikacji “Izraelczyk w Palestynie” oraz “Przeszkody na drodze do pokoju”.

Halper opublikował właśnie nowa książkę, która ukazała się nakładem wydawnictwa Pluto Press: “Wojna przeciwko ludziom: Izrael, Palestyńczycy i system globalnej pacyfikacji”. Autor obecnie odbywa serię spotkań i prelekcji w Europie, podczas których stara się pokazać w jaki sposób Izrael eksportuje swój system opresji militarnej testowanej na Palestyńczykach do każdego praktycznie zakątka świata. W swojej najnowszej książce Halper zadaje pytanie: jak to się stało ze po ponad 50 latach okupacji Izrael nie został pociągnięty do odpowiedzialności za liczne naruszenia prawa międzynarodowego? Pokazując w jaki sposób Izrael wykorzystał nisze, w której kraje zachodnie tłumią wszelkie przejawy oddolnej mobilizacji na rzecz zmiany społecznej w świecie militarnego neoliberalizmu Halper uświadamia nam, ze znajdujemy się w stanie wojny przeciwko ludziom, globalnego zjawiska, w którym wszyscy jesteśmy Palestyńczykami.

Według Halpera Palestyna stanowi mikrokosmos szerszych konfliktów oraz prób potęg światowych wykorzystujących oraz represjonujących społeczeństwa na całym świecie. Palestyńczycy oraz okupowana Palestyna to de facto doskonale laboratorium dla izraelskiego przemysłu zbrojeniowego, a my – społeczeństwa całego świata jesteśmy celem, w który wymierzona jest bron, taktyka oraz mechanizmy kontroli testowane na Palestyńczykach przez Izrael. Eksportując swój system opresji Izrael plasuje się w sercu tego, co Halper nazywa “globalnym przemysłem pacyfikacji”.

Jeff Halper – antropologi i dyrektor Izraelskiego Komitetu Przeciwko Wyburzeniom Domów. Aktywista i wykładowca w Izraelu, USA, Ameryce Południowej i Afryce. Jeff brał udział w pierwszej, zakończonej sukcesem Flotylli Wolności do Strefy Gazy w 2008 roku, której celem było przełamanie izraelskiej blokady. W 2006 roku razem z Palestyńskim intelektualistą Ghassanem Andonim za swoją działalność i wkład w prawa człowieka byl nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

Ala Qandil – polsko-palestyńska reporterka, właśnie wróciła z okupowanej strefy Gazy.