13.05: o Mistrzostwach Świata z anarchistkami z Brazylii, koncert Czarnych Motyli i jam session na otwarciu kawiarni „Czarna Polewka” w Syrenie
Brazylijskie favele: czerwona kartka dla Mistrzostw Świata
Dyskusja z anarchistkami z Brazylii, koncert żeńskiej kapeli folkowej Czarne Motyle i jam session
na otwarciu kawiarni „Czarna Polewka”
w Syrenie: wtorek 13.05.2014
18:00- Spotkanie, film + dyskusja z anarchistkami z Brazylii „Mistrzostwa Świata się nie odbędą!”– dowiedz się dlaczego miłośniczki/cy piłki nożnej z brazylijskich faveli nie chcą organizacjii finałów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2014 roku (więcej info poniżej).
20:30- koncert żeńskiej folkowej kapeli Czarne Motyle (benefit co-łaska na wsparcie prawne osób więzionych w Brazylii).
http://www.etno.serpent.pl/wykonawcy/czarne_motyle.php tu do posłuchania:
22:00- JAM SESSION przyjdź z instrumentem lub/i głosem
Mistrzostwa Świata się nie odbędą!
Info-tour przeciwko organizacji finałów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2014 roku w Brazylii
Czemu miliony Brazylijczyków występują przeciwko organizacji finału Mistrostw Świata w Piłce Nożnej w 2014 roku w Brazylii?
Najbliższy finał Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej jest organizowany w Brazylii w czerwcu 2014. Mimo, że Brazylia znana jest jako «Ojczyzna Futbolu», od kilku lat istnieje potężny społeczny ruch sprzeciwiający się jego komercyjnej wersji. Rzeczywistość różni się bowiem od obrazków malowanych przez kręgi zwolenników organizacji Mistrzostw Świata i ich kolorowe reklamy. Aby spełnić standardy FIFA i zaadoptować miasta na przyjęcie turystów, lokalne samorządy musiały wdrożyć politykę która wyrzuca na margines masy ludzi, pogłębiając ich wykluczenie. Ta polityka wywołała ostatnio liczne zamieszki i spotkała się z rosnącym ruchem sprzeciwu na przestrzeni ostatnich kilku lat. Choć w Brazylii nie da się już zignorować tego fenomenu, uwagę w skali światowej zdobył on tylko raz, gdy w czerwcu 2013 masowe zamieszki wybuchły na terenie całego kraju.
Mimo narracji, którą posługują się brazylijskie władze – jakoby kraj ten odniósł sukces ekonomiczny – potężne przepaści społeczne wciąż się pogłębiają. Według brazylijskich władz organizacja światowych mistrzostw w piłce nożnej w 2014r. oraz olimpiady w 2016r. ma się jawić jako efekt gospodarczej pomyślności. Władze starają się stworzyć obraz nowoczesnego kraju z rosnącym poziomem życia, rozkwitającym w atmosferze «społecznej harmonii». Miliony biedniejszych ludzi płacą cenę za ten obraz. Na potrzeby tych mega-imprez całe miasta są «czyszczone», biedne dzielnice pacyfikowane (oddawane pod wojskową kontrolę), wiele z nich doszczętnie zniszczono aby oczyścić wizerunek centrów miast z biedy. Gentryfikacja dramatycznie przyspieszyła, a koszty życia w miastach stały się ekstremalnie wysokie. Rodzi to powszechne niezadowolenie i opór. W Brazylii trwa ogromna rewolta, brutalnie tłumiona przez władze.
Jaka jest odpowiedź rządu na ruch oporu?
Szczególnie po rozruchach w czerwcu 2013 policja brutalnie tłumi demonstracje. Oprócz zwyczajowych środków (gaz łzawiący, granaty hukowe, gumowe kule, itd.) sięga po ostrą amunicję. Masowe aresztowania zdarzają się często. Mass media współpracują z władzami kreując obraz demonstrantów jako brutalnych i niebezpiecznych ludzi. Wielu aresztowanych w tym okresie zostało oskarżonych przy użyciu Narodowego Kodeksu Bezpieczeństwa (prawa używanego w czasach wojskowej dyktatury) oraz ustawy przeciwko przestępczości zorganizowanej.
W tej chwili brazylijski parlament w pośpiechu przegłosowuje ustawę antyterrorystyczną. W świetle nowego prawa możliwe będzie np. określenie demonstracji jako aktu terrorystycznego oraz skazanie na 20 lat więzienia za zniszczenie mienia. W wielkich miastach nawet bez demonstracji biedni ludzie są stale nękani przez policję, zwykle po prostu dlatego, że są biedni, czarni, mieszkają w faveli. Wojskowa okupacja połączona z przemocą na tle rasowym wzmacnia się w czasie międzynarodowych mega-imprez. Wychodząc naprzeciw temu, brazylijskie ruchu społeczne starają się przygotować na nadchodzące represje w czasie finału Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.
Dlaczego ruch przeciwko Finałom Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej potrzebuje wsparcia?
Doświadczenia ostatnich rozruchów w Brazylii i zastosowanie specjalnej ustawy o bezpieczeństwie w czasie nadchodzącej imprezy pokazuje, że poziom represji w niektórych miastach będzie bardzo wysoki. W niektórych miastach powstały grupy solidarnościowe aby stawić temu czoło. Pieniądze zebrane na rzecz ruchu «Against the World Cup» będą przekazane do ACK (Anarchistyczny Czarny Krzyż) w Rio de Janeiro. Pieniądze te zostaną użyte aby opłacić grzywny i kaucje, koszty procesów oraz wsparcie aresztowanych. Mogą zostać również użyte na pomoc lokatorom okupowanych przez wojsko dzielnic oraz ludziom wyrzuconym z domów z powodu organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.
FILM: Dystopia 021 – DOC / Brazil/Colombia / 28′ / 2011.
Na finały Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2014r. oraz letnie igrzyska olimpijskie w 2016r. w Brazylii miasto Rio de Janeiro władze zdecydowały się rozpocząć jedną z najbardziej wątpliwych kampanii urbanistycznych, która uprzywilejowywuje bogatych i praktycznie wymiata biednych poza centra miast. Film «Dystopia 021» opowiada o mieście funkcjonującym pod stałą presją wymazania pamięci zbiorowej oraz brutalnego usuwania biednych ludzi z wybrzeża.