Film Bakur w Cafe Kryzys w ramach Wolnego Kadru

Zapraszamy na pierwszą odsłonę filmowego cyklu Wolny Kadr – nieregularnych wieczorków dyskusyjno-filmowych w Cafe Kryzys. W ramach cyklu będziemy prezentować filmy o bliskiej nam tematyce (wolnościowej, anarchistycznej, feministycznej, ekologicznej, pro-zwierzęcej, queerowej, …) z całego świata.

W najbliższą niedzielę zapraszamy na film „Bakur“, a po filmie muzykę kurdyjską na żywo.

wolny kadr-bakur mniejszy3

BAKUR (PÓŁNOC)

Reżyserowany przez Çayana Demirela i Ertuğrula Mavioğlu dokument „Bakur” („Północ”) dogłębnie eksploruje realia życia jednej ze stron toczącej się w Turcji od dekad nieoficjalnej wojny – partyzantki PKK. Do tej pory ponad 30 tysięcy członkiń i członków PKK zginęło w walce przeciwko państwu Tureckiemu.
Jak PKK postrzega państwo, sprawiedliwość i autorytet? Co tworzy podstawy ich relacji z ludźmi? W jaki sposób ruch kurdyjski ewoluował przez lata w walkę o wolność, opartą o ruch na rzecz praw kobiet? W jaki sposób partyzanci i partyzantki, które żyją w warunkach wojennych od ponad 40 lat, są w stanie przetrwać cały rok w trudnych warunkach górskich?
W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania, „Bakur” przestawia publiczności osoby, które wybrały zbrojny opór, żeby tworzyć nową przyszłość. Film zabiera publiczność prosto do centrum ich życia. Jest świadkiem życia w obozach partyzanckich zlokalizowanych w trzech różnych regionach terytorium kurdyjskiego, w obrębie granic Turcji. Zdjęcia zostały zrobione w lecie i na jesieni 2013 w różnych obozach na północy i południu Kurdystanu, przede wszystkim w okręgach Dersim, Amed i Botan. Film umożliwia wysłuchanie historii ruchu PKK z pierwszej ręki, opowiada osobiste historie partyzantek i partyzantów, poznajemy też ich nadzieje i oczekiwania wobec przyszłości.
„Bakur“ daje publiczności metaforyczne „klucze do gór” i zaprasza ją do tego, aby zobaczyć PKK z całkowicie nowej perspektywy.

link do wydarzenia na FB