Organizuj się w zakładach pracy – warsztat praktyczny Uczelni Ulicznej w poniedziałek 3 czerwca, 18:00


Uczelnia Uliczna zaprasza na warsztat praktyczny na temat samoorganizacji w miejscu pracy.
Opierając się na konkretnych przykładach porozmawiamy o skutecznych i nieskutecznych formach oporu. Spotkanie poprowadzą członkinie OZZ Inicjatywa Pracownicza i grupy Kobiety z Inicjatywą uczestniczące m.in. w niedawnym strajku w fabryce Chung Hong w jednej ze Specjalnych Stref Ekonomicznych oraz zaangażowane w walkę o godne warunki pracy w poznańskich żłobkach.
Celem spotkania jest upowszechnienie doświadczeń oddolnej walki pracowniczej w stołecznych zakładach pracy. Zapraszamy wszystkie osoby chętne włączyć się w walkę o lepsze warunki pracy i życia.
Spotkaniu towarzyszyć będą krótkie projekcje filmów oraz zdjęcia ilustrujące strajki i inne formy oporu.


O co biega?!


Co drugi pracodawca w Polsce łamie prawa pracownicze (wg PIP 2008-2012). W Warszawie, władze drenują budżet przez szalejącą reprywatyzację i absurdalne wydatki. Nasze miasto jest ogromnym polem walki zarówno o powszechny dostęp do wspólnych dóbr, jak i o godne warunki pracy w zakładach tworzących te dobra. Podwyżki cen biletów, cięcia w szkołach i teatrach idą w parze ze zwolnieniami, uszczuplaniem pensji, ograniczaniem praw pracy. Kryzys pogłębiają zakłady należące do Specjalnych Stref Ekonomicznych, powszechne umowy śmieciowe, wyzysk lokalnych pracowników/-czek i osób pochodzących z Ukrainy, Gruzji, krajów azjatyckich itp.


Warszawie brakuje powszechnego, oddolnego, skutecznego oporu w zakładach pracy oraz aktualnych analiz nt. lokalnego świata pracowniczego. Osłabia to mocno walkę o podstawowe dobra. Ostatnie dni pokazały wręcz, że wieloletni brak wystarczającego wsparcia w codziennej walce skutkuje nawet absurdalnym przechwytywaniem symboli i haseł pracowniczych przez ruchy skrajnie prawicowe.


Z drugiej strony, to właśnie pozbawiona uprzedzeń solidarność pracownicza może nie tylko powstrzymać zapędy stołecznych pracodawców, ale też zmienić dynamikę walki o wpływ na charakter tego miasta. Nie czekaj! Pomóż w inicjowaniu protestów i strajków pracowniczych, stawiaj opór w pracy, na ulicy, w szkole!

Spotkanie warsztatowe Uczelni Ulicznej: poniedziałek 3 czerwca o godz. 18

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *