Przeciwko spotkaniu Giertych-Michnik! Debata zakłócona.

Grupą antyfaszystek i antyfaszystów zakłóciliśmy dzisiejszą debatę Gazeta Wyborcza o „polskiej niepodległości”. https://www.facebook.com/events/724091491317504/
W gronie panelistów nie ma ani jednej kobiety, za to znalazło się miejsce dla katolickiego fundamentalisty Romana Giertycha, założyciela ultranacjonalistycznej Młodzieży Wszechpolskiej i ultrakatolickiej Ligii Polskich Rodzin. Red. Naczelny GW chce rozmawiać o wydarzeniach z 1905r i zabójstwie Gabriela Narutowicza z twórcą ruchów politycznych, które dziś są ideową spuścizną po ówczesnym obozie narodowym, odpowiedzialnym za strzelanie do strajkujących robotników w 1905r. i za śmierć Gabriela Narutowicza w 1922. Dzisiejsza „debata” doskonale obrazuje zasługi naczelnych liberałów IIIRP dla wzrostu znaczenia ruchów nacjonalistycznych, normalizacji polityki nienawiści oraz z drugiej strony – dla marginalizacji perspektywy i interesów grup nieuprzywilejowanych w dzisiejszym życiu publicznym. Ale pokazuje też, że dzisiejsze spory polityczne pomiędzy PISem a opozycją nie są żadnym sporem o wartości, a wyłącznie o władzę. Wystarczy, że narodowiec, seksista i homofob zmieni plakietkę partyjną i już staje się partnerem do debaty. Jednak my nie zapominamy. Jakkolwiek będziecie zafałszowywać historię to jej nie zmienicie. Bo to my tworzymy historię. (///)

 


Mało kto już dziś pamięta, czym wsławił się Roman Giertych gdy był Ministrem Edukacji. Oto tylko niektóre z jego licznych zasług:

1. Represje wobec Związku Nauczycielstwa Polskiego. Członkinie tego ZZ nie otrzymywały medalu Komisji Edukacji Narodowej dla wybitnych pedagogów. W przeciwieństwie do Prałata Henryka Jankowskiego, który otrzymał medal z rąk samego ministra, mimo że był już wtedy odsunięty od 3 lat od parafii ze względu na oskarżenia o pedofilię i molestowanie ministrantów.

2. Próba wyrugowania WOŚP ze szkół. MEN za Giertycha nakazał sprawdzać kuratorrom czy na młodzież i rodziców nie jest wywierana presja do uczestniczenia w WOŚP.

3. Paniczna homofobia. Giertych odwołał ówczesnego szefa Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, za wydanie podręcznika o
prawach człowieka, który według Giertycha był promocją homoseksualizmu. Z tego samego powodu zamierzał także wykreślić „Transatlantyk” Gombrowicza z listy lektur.

4. Nacjonalizm. Chciał wprowadzić do szkół „lekcje patriotyzmu”, prowadzone przez wojskowych.

5. Dyscyplina. Szkoły miały uczyć porządku. Pilnować go miały słynne „Giertychowskie trójki”, czyli zespoły złożone z policjanta, przedstawiciela gminy i wizytatora z kuratorium.

6. Nienawiść do kobiet. Szkoły miały obowiązek sporządzać raporty o uczennicach zachodzących w ciążę. Lekcje „wychowania do życia w rodzinie” były równie ultrakatolickie jak dziś, z tym że mniej było niezależnych źródeł wiedzy. Promowano wstrzemięźliwość seksualną, „czystość przedmałżeńską” i nie uczono o antykoncepcji.

7. Godzina policyjna. Giertych chciał wprowadzić godzinę policyjną dla nieletnich. Ci, którzy byliby widziani poza domem o 22
trafialiby do specjalnych szkół o zwiększonym rygorze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *